RRHeadcorn Half 2018 - Top performancesRR
Categories may be merged to allow a prize.
To be eligible for an award, you have to beat someone.
Larger categories also attract an honourable mention for second place.
Times given are Chip timing.
The above is for information only and inclusion does not imply that a prize or award was available.
Category#BibFemale    Name, Race cat, Club/teamTime
1 347Liz Weeks V, 35-44, Sittingbourne Striders1:24:24
2 232Becky Morrish S, 20-34, Paddock Wood AC1:29:31
3 362Jennifer Wood V, 35-44, 1:30:49
Age Groups Name, Pos/of in cat, Race Cat, age, Club
F14-19 1 172Maddy Jenkins 1/2, J 14-19, medway fit2:08:00
F14-19 2 202Simone Lipson-Green 2/2, J 14-19, CT12:13:19
F20-34 1 235Antel Muller 2/39, S 20-34, Rebel Runners Medway1:34:23
F20-34 2 122Ashley Gilbert 3/39, S 20-34, 1:35:01
F20-34 3 332Jennifer Tyson 4/39, S 20-34, 1:37:51
F35-44 1 72Kelly Clark 3/58, V 35-44, Victoria Park Harr & Tower Hamlets AC1:33:53
F35-44 2 191Sonja King 4/58, V 35-44, Tunbridge Wells Harriers1:44:44
F35-44 3 363Laura Woods 5/58, V 35-44, Sittingbourne Striders1:48:00
F45-54 1 154Emma Hollands 1/34, SV 45-54, Paddock Wood AC1:34:32
F45-54 2 113Denise Frederic 2/34, SV 45-54, Vegan runners1:39:42
F45-54 3 17Rose Baker 3/34, SV 45-54, Cambridge Harriers1:42:11
F55-64 1 105Kate Evan-Jones 1/11, SSV 55-64, New Eltham Joggers1:52:54
F55-64 2 261Sue Piper 2/11, SSV 55-64, 1:53:44
F55-64 3 231Janice Moorekite 3/11, SSV 55-64, Larkfield AC1:57:07
F65-99 1 30Joyce Bell 1/1, SSSV 65-99, Istead & Ifield Harriers2:13:53
=
Category#BibMale    Name, Race cat, Club/teamTime
1 321Niall Stewart S, 20-39, Medway and Maidstone AC1:12:28
2 225Martyn Millard S, 20-39, New Eltham Joggers1:20:17
3 77Ben Comery S, 20-39, 1:20:45
Age Groups Name, Pos/of in cat, Race Cat, age, Club
M14-19 1 253Oliver Perry 1/4, J 14-19, 1:36:54
M14-19 2 378Max Read 2/4, J 14-19, Medway & Maidstone1:39:03
M14-19 3 229Archie Mitchell 3/4, J 14-19, vegan runners1:44:18
M20-39 1 351Thomas White 4/87, S 20-39, Weald Tri Club1:26:46
M20-39 2 189Andrew Kew 5/87, S 20-39, Crystal Palace Triathlon Club1:30:12
M20-39 3 104Stuart Erskine 6/87, S 20-39, Folkestone RC1:31:22
M40-49 1 220Ian McGilloway 1/78, V 40-49, Dover Roadrunners1:22:53
M40-49 2 290Kevin Rye 2/78, V 40-49, Sittingbourne Striders1:23:39
M40-49 3 370Stewart Ellis 3/78, V 40-49, Halsted Road Runners1:25:21
M50-59 1 244Gerard O'Sullivan 1/37, SV 50-59, Ashford AC1:23:38
M50-59 2 292David Sampson 2/37, SV 50-59, Paddock Wood AC1:28:15
M50-59 3 14Mark Attenborough 3/37, SV 50-59, Ashford & District RRC1:32:34
M60-69 1 145Richard Haynes 1/16, SSV 60-69, Haywards Heath Harriers1:33:37
M60-69 2 330John TOLHURST 2/16, SSV 60-69, Paddock Wood AC1:37:25
M60-69 3 270Lance Quirico 3/16, SSV 60-69, East Grinstead Triathlon1:40:24
M70-99 1 328Trevor Tierney 1/1, SSSV 70-99, 2:15:53
=